Ev Hanımları Kira Gelir Vergisi Öder mi – 2024

Ev hanımları kira gelir vergisi öder mi sorusunu cevaplandırarak sizleri rahatlatacak, bilgileri vereceğiz bugün. Ev hanımları dahil olmak üzere genel olarak kimlerin kira gelirlerinden muaf olduğu ve benzeri konuları da içeriğimizde barındıracağız 🙂

Kiralardan alınan gelir vergileri akıllarımızda soru işaretleri oluşturabilir çünkü bu konular genel olarak karmaşık gelir bizlere. Bu içeriğimizde ise sizlere durumu kısa ve öz bir şekilde açıklıyor olacağız.

Ev Hanımları Kira Gelir Vergisi Öder mi?

Herhangi bir ekstra geliri olmadığını, çalışmadığını belgeleyen ev hanımları kira gelir vergisi öder mi? Cevabımız ise 200 metrekareyi geçmeyen evlerde hayır olacaktır. 🙂

Bununla beraber engelli ve şehitlerin dulları da kira gelir vergisinden muaf olarak belirlenmiştir.

Ev hanımları gelir vergisi
Ev hanımları gelir vergisi

2 Evi Olan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi?

Ev hanımları kira gelir vergisi öder mi sorusunun cevabı genel olarak hayır idi ancak 2 adet evi olan ev hanımları vergi ödemek durumundadır.

İlginizi çekebilir: ATM den 5 TL çekilir mi?

Kimler Kira Gelir Vergisi Ödemez?

18 yaşından büyük işsizler, SGK ve benzeri kurumlardan alınan aylık dışında geliri olmayanlar, geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri, gaziler kira gelir vergisinden muaftır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde kullanıcılarımızın Google ve Karadut üzerinde ev hanımları kira gelir vergisi öder mi sorusuna ilişkin diğer sorularını derledik 🙂

Kendi kiracı kendi evi kirada olan gelir vergisi öder mi?

Bir evde kirada oturup başka bir evi kiraya veren şahıs ödediği kira miktarını gelir vergisinden düşebilir.

Tek evi olan kira gelir vergisi öder mi?

Türkiye’de 200 metrekareyi geçmeyen ve tek eve sahip olan kişilerden gelir vergisi alınmamakta.

Sonuç

Bu içeriğimizde ev hanımları kira gelir vergisi öder mi sorusunu cevaplandırdık. Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir. Yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıdan iletebilirsiniz.

4.7/5 - (3 votes)

Karadut, kullanıcılarına SEO, teknoloji ve trend konularda bilgiler sunmayı hedefleyen ve uzun süredir içerik üreticiliği yapan toplu bir ekipten oluşur. Üretilen içeriklerin tamamı özgün ve kullanıcı odaklıdır.

Yorum yapın

1