Sınavda Lisede Kopya Çekmenin Cezası Nedir?

Sınav esnasında lisede kopya çekmenin cezası nedir? Okulda kopya çekilirken yakalanmanın yada bir kopyaya yardımda bulunmanın sıkıntısını elbet yaşamışız yada yaşan birisine tanık olmuşuzdur. Bu içeriğimizde sizlere bu cezanın detaylarına, nasıl uygulandığına değiniyor olacağız.

Cezası hafif veya ağır olsun hiçbir şekilde kopya çekmenizi önermiyoruz.

Lisede Kopya Çekmenin Cezası ve Uygulanışı Nedir?

Lisede kopya çekmenin cezası kınamadır ve kopya çekilmesi bir disiplin suçudur. Sene sonunda öğretmenlerin oy birliğiyle cezanız silinebilir ve siciliniz temizlenebilir.

Güncel olarak Tercan Anadolu Lisesi sitesinde yayınlanan verilere göre eylemler ve cezaları aşağıdaki gibidir:

DavranışCezası
Kopya çekmek veya çekilmesine yardımcı olmakKınama Cezası
Toplu kopya çekmek veya çekilmesine yardımcı olmak1-5 Gün Uzaklaştırma
 Zor kullanarak veya tehditle kopya çekmek veya çekilmesini sağlamakOkul Değiştirme Cezası

Bununla beraber sınavda kopyadan yakalanmanız durumunda sınav notunuz 0 (sıfır) olarak girilir ve E-okul’a “K” olarak yansır.

İlginizi çekebilir: MEB Engeli Kaldırma

Kopya çekmek disiplin suçu mudur?

Kısa cevap vermek gerekirse evet 13.01.1985 tarihli 18634 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği m. 9/m gereğince kopya çekmek bir disiplin suçu teşkil etmektedir.

Sınav olan öğrenciler
Sınav olan öğrenciler

Lisede Kınama Cezası Ne Demek?

Kınama cezası, öğrencinin kusurlu bir davranış sergilediğinin yazılı bildirgesidir. Tekrarlanması durumunda cezası artar.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde kullanıcıların Karadut ve Google üzerinde lisede kopya çekmenin cezası hakkında sormuş olduğu benzer soruları derledik.

E okulda kopya yazarsa ne olur?

Kopya çekerken yakalanılması durumunda E-okul üzerindeki sınav notunuz yerine “K” yazmaktadır. Sınava girilmemesi durumunda ise “G” yazmaktadır.

Lisede sınavda kopya çeken öğrenciye ne yapılır?

Sınav notu sıfır olarak girilir ve kınama cezasına tabi tutulur. Tekrarı durumunda cezası da artar ve disiplin kuruluna sevk edilir.

Sonuç

Bu içeriğimizde sizlere lisede kopya çekmenin cezası hakkında bilgiler vermeyi hedefledik. Umuyoruz ilginizi çeken bir içerik sunabilmişizdir. 🙂

4/5 - (4 votes)

Karadut, kullanıcılarına SEO, teknoloji ve trend konularda bilgiler sunmayı hedefleyen ve uzun süredir içerik üreticiliği yapan toplu bir ekipten oluşur. Üretilen içeriklerin tamamı özgün ve kullanıcı odaklıdır.

Yorum yapın