Hosting Nedir? – En İyi Hosting Firmaları 2023

Bu içeriğimizde sizlere hosting (barındırma) nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve hosting türleri nelerdir gibi soruları anlattık. Aynı zamanda uygun fiyatlı hosting nereden alınır, bedavaya hosting alınabilir mi gibi soruları da makalemize dahil ettik.

Hosting Türleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok farklı altyapıda, ihtiyaçta web sitesi ve buna göre optimize edilmiş hosting türleri bulunmaktadır. Sizler için hosting nedir, hosting türleri nelerdir ve ne amaçla kullanılır derledik ve anlattık.

Bu farklı hosting türlerinin avantajları ve dezavantajları bulunur. Bunlar ise:

 • Windows hosting
 • Linux hosting
 • Dedicated sunucu
 • VDS sunucu
 • VPS sunucu
 • Paylaşımlı hosting
 • Wordpress hosting
 • E-Ticaret hosting
 • cPanel hosting
 • Cloud hosting
 • Reseller hosting
 • SEO hosting
 • Offshore hosting

Şeklinde hosting türleri bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz en temelden başlayarak bütün hosting türlerine göz atalım, değerlendirelim. Siz hangi hosting türünü kullanıyorsunuz?

Web Hosting Nedir, Ne İşe Yarar?

Hosting (barındırma) hizmeti, en kısa tabiriyle bir bilgisayar olarak düşünebiliriz. Bir web sitesinin sayfaları, dosyaları, dokümanları, veri tabanları ve benzeri unsurların internetteki kişiler tarafından erişilebileceği bir bilgisayara hosting demekteyiz.

Bir web sitesinin çalışması, aktif olabilmesi için bir hosting paketi satın almamız gerekir. Bu alacağımız hosting sunucu içerisine web sitemizi kurabilir, dosyalarımızı bulundurabiliriz. Aynı zamanda yazılım dillerinin otomatik olarak çalıştırılabilmesi içinde hosting servislerinden faydalanırız.

Web Hosting Nedir

Şeklinde sıralanır. İhtiyaç duyacağınız hosting seçimi için aşağıdaki seçenekleri okuduktan sonra aynı şekilde seçeceğiniz hosting firmasıyla da iletişime geçerek sizin için en ideal, performanslı ve optimize sunucuyu seçebilirsiniz. Şimdi bu hosting türlerinin ne işe yaradığına göz atalım.

Hosting Nedir videosu

Linux Hosting Nedir?

Linux hosting, Linux işletim sistemini kullanan barındırma servisi anlamına gelir. Linux hosting güvenilir olması, uygun fiyatlı ve açık kaynak olmasıyla esneklik sağlamaktadır. Aynı zamanda pek çok web sitesi günümüzde Linux hosting kullanmaktadır.

Linux hosting PHP, MySQL ve Perl gibi web programlama yazılımları için uygun bir seçenektir.

Windows Hosting Nedir?

Windows hosting, Microsoft Windows tabanlı işletim sistemi kullanan hosting servisleridir. Windows hosting; ASP (Active Server Pages), ASP.NET, Microsoft Access, Microsoft SQL Server ve diğer Microsoft tabanlı uygulamaları çalıştırmak için uygun bir seçenektir.

Pek çok büyük ölçekli web sitesi tarafından günümüzde Windows hosting kullanılmaktadır. Ancak Windows hosting paketleri Linux hosting seçeneklerine nazaran daha pahalıdır ve esneklik bakımından daha sınırlıdır.

Eğer ki web siteniz ASP yada Microsoft uygulamalarıyla hazırlanmış ise Windows hosting tercih etmeniz gerekmektedir.

Dedicated Sunucu Nedir?

Dedicated sunucu yada diğer bir değişle fiziksel sunucu, sunucunun tamamının bütün kaynaklarıyla beraber müşteriye ait olduğu sunucu türüdür. Sanallaştırma yapılmadığı takdirde yalnızca bir site çalıştırılabilen dedicated sunucularda insanlar genellikle sanallaştırma uygulayarak birden fazla site barındırmaktalar.

Dedicated sunucu kullanımı ilgili sunucudaki tek kullanıcının siz olması sebebiyle performans ve güvenlik bakımından üstün bir sunucu türüdür. Ancak bununla beraber gelen ekstra maliyetlerde söz konusu.

Yüksek trafiğe sahip büyük ve çevrimiçi mağaza, işletme ve benzeri yapılar dedicated sunucular kullanmaktadır. Dedicated sunucuların en büyük dezavantajı ise sunucu tamamen müşteriye ait olduğu için bütün sorunlarıyla da müşteri ilgilenmek zorundadır.

VDS Sunucu Nedir?

VDS (Virtual Dedicated Server) yani sanallaştırılmış fiziksel sunucu, dedicated bir sunucunun sanallaştırma yöntemleri ile birden fazla fiziksel sunucu halinde kullanılmasına olanak sağlar.

VDS sunucuların her birisinin özellikleri özel olarak ayarlanabilir. İşletim sistemi, disk, depolama gibi özellikler sunucu sahibi tarafından özel olarak paylaştırılabilir, arttırılıp kısılabilir. Aynı zamanda her VDS’in kaynakları ve işletim sistemi kendisine aittir.

VPS Sunucu Nedir?

VPS (Virtual Private Server) yani sanallaştırılmış özel sunucu, aynı VDS’te olduğu gibi fiziksel sunucuların sanallaştırma yöntemleriyle bölünmesiyle oluşur. VDS’ten farkı ise sunucunun kaynakları bütün VPS’lerde ortak olarak paylaştırılır ve anlık olarak ihtiyaca göre kullanılır.

Paylaşımlı Hosting Nedir?

Paylaşımlı hosting, bir sunucudaki kaynakların ortak olarak kullanılması, bir sunucuda pek çok sitenin beraber barındırılması demektir. Paylaşımlı hostingler ekonomik olsa da kaynakların ortak kullanılması nedeniyle sunucuda yavaşlık ve erişim sorunları yaşanması olasıdır.

Wordpress Hosting Nedir?

Wordpress hosting, karadut.net gibi Wordpress tabanlı web sitelerinin kullanmakta olduğu hosting türüdür. Bu hosting türünde sunucular, Wordpress’in daha optimize bir şekilde çalışabilmesi için özel olarak dizayn edilmiştir.

E-Ticaret Hosting Nedir?

E-ticaret hosting paketleri, piyasadaki e-ticaret yazılımlarına optimize bir şekilde uyarlanmış sunuculardır. E-ticaret tabanlı web sitelerinin normal genel blog yada kurumsal sitelere nazaran daha fazla yük altında kalması sebebiyle bu tarz optimize sunucular tercih edilmektedir.

E-ticaret hosting paketi satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir unsur ise paketin hangi e-ticaret yazılımlarına optimize olduğunun kontrolüdür. Sizin kullanacağınız e-ticaret yazılımına sunucunuzun optimize olup olmadığını hosting firmasıyla görüşerek teyit almanız önerilir.

cPanel Hosting Nedir?

cPanel hosting, cPanel kontrol panelini kullanan hosting hizmetlerine verilen isimdir. cPanel, kullanımı rahat, kolay, güvenilir ve popüler bir kontrol panelidir. Linux hosting paketlerinde de genellikle cPanel kullanılır.

Cloud Hosting Nedir?

Cloud hosting, internet üzerinden sağlanan bulut tabanlı barındırma hizmetidir. Cloud hosting servislerinde birden fazla sunucu birleştirilerek bir bulut altyapısı oluşturulur. Bu sayede web sitelerinin yüksek hızlara, korumalı güvenlik sistemlerine ve ölçeklendirilebilir sistem özelliklerine sahip olmasına olanak sağlar.

Cloud hosting paketlerinde sunucu özelliklerini değiştirmek, arttırmak ve azaltmak daha kolaydır. Aynı şekilde depolama, sunma ve benzeri işlemlerde de hızlı bir çözümdür. Cloud hosting paketleri pek çok farklı IP üzerinde bulundukları için dağıtım alanları geniştir.

Cloud Hosting Nedir

Cloud hosting sunucularının pek çok avantajı bulunmaktadır. Sunucular düzenli olarak birbirlerine yedeklenir ve bu sayede bir sunucuda olan sorunda diğer bir sunucudan kesintisiz şekilde devam edilir. Bununla beraber yüksek trafik akışlarında ölçeklenebilirlik sayesinde büyük yük altlarından Cloud hosting ile kalkılabilir.

Cloud hosting paketleri küçük, orta, büyük fark etmeksizin bütün işletmelere, web sitelerine yöneliktir. Ölçeklendirilebilir olması sebebiyle sitenin ihtiyacına göre özellikleri değiştirilebilir, uygun fiyatlı çözümler üretilebilir.

Reseller Hosting Nedir?

Reseller hosting, firmaların müşterilerine sundukları bayi hosting paketi olarakta geçmektedir. Reseller hosting sayesinde belirli bir standarttaki pek çok hosting paketini tek bir panelde toplayabilirsiniz.

WHM veya benzeri bir panel aracılığıyla reseller paketinizin limiti kadar site için hosting oluşturabilir, farklı kişilere bu hosting paketinin satışını tekil olarak yapabilirsiniz.

Yapacağınız satışlarda öncelikle hosting firmasıyla bir görüşme yapmanız, onaylarını almanız gerekmektedir.

Reseller paket hosting genellikle ajans sahipleri, freelancer kişiler yada pek çok web sitesine sahip olan kişiler için mükemmel bir seçenektir. Reseller hosting sayesinde sürekli olarak tek tek hosting almakla uğraşmaktan ziyade tek bir panel üzerinden kolayca sitelerinizi yönetebilirsiniz.

SEO Hosting Nedir?

SEO hosting, pek çok hosting hizmetine nazaran bir site için özel olarak ayrılmış, genellikle A Class IP adresi kullanan hosting paketleridir. Bu paketlerin fiyatları genelde IP adresinden kaynaklı olarak daha pahalıdır.

Offshore Hosting Nedir?

Offshore hosting, bir web sitesi veya uygulama barındırmak için ülke dışındaki bir hosting hizmeti sağlayıcısını kullanmaktır. Bu, web sitelerinin veya uygulamaların barındırıldığı ülkeyle ilgili düzenlemelere veya kısıtlamalara tabi olmaktan kaçınmak için kullanılır.

Ancak, offshore hosting, yasa dışı veya şüpheli faaliyetlerin barındırılması için kullanılabilir ve bu nedenle birçok ülkede bu tür hizmetlere karşı yasal düzenlemeler bulunmaktadır.

Hosting Nedir? - En İyi Hosting Firmaları

Mail Hosting Nedir?

Mail hosting, e-posta hizmeti sağlayan bir sunucunun kullanımını ifade eder. Bu hizmet, bir kullanıcının e-posta adresi oluşturmasını, gelen ve giden e-postaları yönetmesini ve saklamasını sağlar.

Bir mail hosting hizmeti genellikle web tabanlı bir arayüz veya POP3/IMAP protokolleri aracılığıyla erişilebilen bir posta istemcisi sağlar. Bu hizmetin faydaları arasında kişisel veya iş e-postalarınızı özelleştirme, güvenlik, yedekleme, paylaşım ve işbirliği yapma özellikleri yer alır.

En İyi Hosting Firmaları Hangileri?

Hosting seçimi yaparken şüphesiz ilk dikkat etmeniz gereken unsur kaliteli bir firma ile çalışmaktır. Kalitesiz bir firma seçmek düzenli olarak sunucuların çökmesi, siteye erişilememesi, sorunlar ile karşılaşılması ve bu sorunların karşısında yetersiz bir müşteri hizmetleri ekibiyle karşılaşılması gibi sorunlar doğurabilir.

Aynı zamanda dosyalarımızın güvenliği ve yedekleri içinde düzgün bir hosting firması seçmemiz gerekmektedir. Günümüzün en iyi hosting firmaları aşağıdaki listede olduğu gibidir:

 1. Natro
 2. IHS
 3. Hosting.com.tr
 4. Turhost
 5. Odeaweb
 6. Güzel Hosting
 7. İsim Kaydet
 8. İsim Tescil

Bu hosting firmaları en iyi diyebilmemiz için fiyatlarını, sunucu kalitelerini ve müşteri hizmetlerini olabildiğince geliştirmiş, binlerce müşterisi olan platformlardır.

Hosting Sağlayıcısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting sağlayıcısı seçmek, web sitenizin performansı ve güvenliği açısından önemlidir. Ancak, birçok farklı hosting sağlayıcısı ve seçenekleri bulunduğundan, hangi hosting sağlayıcısının sizin için doğru olduğunu belirlemek zor olabilir. Bu faktörler arasında, fiyat, sunucu performansı, güvenlik, müşteri desteği ve kullanım kolaylığı gibi konulara önem verilmelidir.

Hosting Fiyatları Ne Kadar?

Hosting fiyatları alacağınız hosting paketinin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda aylık ve senelik olarak alacağınız hosting paketlerinde de fiyat farkları olacaktır. Bu hususta sunucunun önemli ve fiyatı etkileyen unsurları şunlardır:

 • Web site limiti (WHM paneller için)
 • Alt etki alanı limiti
 • İşletim sistemi
 • Trafik limiti
 • SSD/HDD disk alanı
 • CPU
 • RAM
 • Yedeklemeler (varsa)
 • Kontrol paneli (Cpanel, DirectAdmin vs.)
 • SSL sertifikası
 • IP Class türü

Şeklinde fiyatlar değişiklik gösterebilir. Ancak kullanıcılarımız için sizlere önerdiğimiz uygun fiyatlı hosting firmasına yazının devamında ulaşabilirsiniz. Ortalama hosting fiyatları ise şu şekildedir:

Hosting TürüFiyat Başlangıcı
Linux hosting20 TL’den başlayan fiyatlarla
Windows hosting80 TL’den başlayan fiyatlarla
Wordpress hosting25 TL’den başlayan fiyatlarla
Reseller hosting19 TL’den başlayan fiyatlarla

Belirttiğimiz hosting fiyatları aylık fiyatlar için geçerlidir. İlgili hosting servislerinin firmalardaki ortalama fiyatları alınarak belirlenmiştir.

Uygun Fiyatlı Hosting Satın Al (Karadut Önerisi)

Uygun fiyatlı, ucuz hosting satın almak istiyorsanız sizlere Odeaweb firmasının hosting paketlerini önerebiliriz. Odeaweb’i önermemizin sebebi ise uygun fiyatlı çözümleri, hızlı ve ilgili müşteri hizmetleri & destek ekibi ve kaliteli sunucularıdır.

Odeaweb Hosting Satın al

İlgili bağlantı üzerinden Odeaweb’e ulaşabilir, dilediğiniz hosting paketini satın alabilirsiniz.

Ücretsiz Hosting Nasıl Alınır?

Ücretsiz hosting alabilmek için bazı yöntemler mevcuttur. Bunun için firmaların belirli dönemlerde yaptıkları kampanyaları takip ederek ücretsiz yada ücretsiz denebilecek kadar uygun fiyatlara hosting sunucuları alabilirsiniz.

Ücretsiz Hosting

Ancak ücretsiz yada aşırı ucuza satılan hosting sunucuları genellikle pek çok web sitesi için yetersiz konumdadır. Bunlara da dikkat etmeyi unutmayınız.

Hosting Performansı ve Hızı İçin Optimizasyon Yöntemleri

Hostinginizin performansı ve hızı için firmanızla iletişime geçerek bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz. Bununla beraber ihtiyacınız olmayan hosting paketlerinden ziyade sizin siteniz ve projeniz için en iyi paketi de hosting firmanızla beraber seçmeniz daha mantıklı olacaktır.

Hostinginizin performansını arttırmak için CDN, optimize edilmiş resimler, cache kullanımı gibi konuları araştırmanızı önermekteyiz.

İşinize yarayabilecek bir konu: Wordpress site hızlandırma

Hosting Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Hosting sunucunuzun güvenliği tabii ki en önem verilmesi gereken konulardan birisidir. Bu sebepten ötürü hosting sağlayıcınızın güvenilir bir SSL sertifikası sağladığından emin olun. Bununla beraber kullanıcı verilerinin korunması, DDoS koruması ve güvenlik duvarları gibi önlemler almanız gerekebilir.

Hosting Kontrol Panelleri Nelerdir?

Hosting sunucularınızı kontrol edebilmek için ihtiyaç duyacağınız paneller bulunur. Bunların en popüler ve yaygın olarak kullanılanı cPanel’dir. Hosting paketinizde kullanılan kontrol paneli için firmanız bir seçenek sunabilir yada sabit bir kontrol paneli kullanıyor olabilir. Bunun için sunucunuzla iletişime geçerek kontrol paneli hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İşte en çok kullanılan popüler hosting kontrol panelleri:

 • cPanel
 • Plesk
 • DirectAdmin
 • Webmin

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde insanların hosting nedir, nasıl kullanılır konularında sormuş oldukları soruları sizler için derledik, cevaplandırdık. Harici olarak sizinde cevaplanmamış sorularınız var ise yorum olarak bizlere iletebilirsiniz. 🙂

Hosting olmazsa ne olur?

Hosting sunucusu kullanmadan web sitelerinizi çalıştıramazsınız, aktif bir web sitesi çalıştırmak için hosting alımı yapmak şarttır.

Hosting bitince ne olur?

Hosting sunucuları minimum 1 ay, maksimum 10 sene olacak şekilde kiralanırlar. İlgili sürenin sonunda eğer ki sunucu süresi yenilenmezse, sunucu içerisindeki site, dokuman, dosya, e-posta ve resimlere ulaşılamaz.

Hosting ne zaman aktif olur?

Satın alınan hosting servisleri ödeme sonrasında genelde direkt olarak aktif olmaktadır. Bu durum çalıştığınız firmaya göre değişiklik gösterebilir.

Sunucu mu hosting mi?

Hosting servisleri birden fazla müşteriye paylaştırılabilirken sunucular kişiye özel açılır. Bu da sunucu ile hosting arasındaki en büyük farktır.

Sonuç

Bu içeriğimizde sizlere hosting nedir, hosting türleri ve fiyatları nelerdir, uygun fiyatlı hosting nereden alınır gibi soruları cevaplandırdık. Umarız işinize yarayan bir içerik sunabilmişizdir.

5/5 - (6 votes)

Karadut, kullanıcılarına SEO, teknoloji ve trend konularda bilgiler sunmayı hedefleyen ve uzun süredir içerik üreticiliği yapan toplu bir ekipten oluşur. Üretilen içeriklerin tamamı özgün ve kullanıcı odaklıdır.

Yorum yapın

1