Sporcular İçin Kreatin Kilo Aldırır mı?

Günümüzde spor yapan kişilerin kullandığı takviye ürünlerinde en popüler 2. ürün kreatin (Creatine) olmuştur. Peki kreatin kilo aldırır mı? Nasıl kullanılmalıdır ve zararları var mıdır? Bu içeriğimizde sizleri bu konularda bilgilendirmeyi hedefliyoruz.

Kreatin Kilo Aldırır mı?

Kreatin kilo aldırır mı sorusuna kısa bir cevap istiyorsanız evet aldırır. Şimdi nasıl olduğuna gelecek olur isek kreatin kaslarınızın daha fazla su tutmasını sağlar. Bu sayede daha fazla hacim kazanırsınız ve kilo artışı sağlarsınız.

Kreatin ve Kas Dokusu
Kreatin ve Kas Dokusu

Düzenli olarak uygun dozajlı kreatin kullanan bir şahıs ortalama olarak 1 ayın sonunda 1-3 kg arasında ekstra kilo kazanabilir. Bu kazanılan kilo kas değil sudur.

Kreatin, vücutta bulunan bir maddedir ve anaerobik egzersiz yaparken enerji sağlamaya yardımcı olur. Diyet takviyesi olarak kullanıldığında, kas gücünü ve performansını arttırması beklenir. Bu nedenle, kreatin genellikle bodybuilding, güç antrenmanları ve sporcu performansı gibi alanlarda kullanılır.

1 Günde Kaç Gram Kreatin Alınmalı?

Sporcular için 1 günde alınabilecek kreatin miktarı 3-8 gram arasıdır. Normal bireyler ise günlük 1-2 gram kreatin alması yeterlidir. Bunu gündelik besinlerle karşılayabilirler.

Kreatin takviyesi kullanan sporcuların hemen yüksek dozajlar kullanması sağlık sorunları oluşturabilir. Kontrollü bir şekilde ve ihtiyaç olması durumunda kreatin gramını arttırabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Perebron ne işe yarar

Kreatin Güç Verir mi?

Kreatin kullanımı sayesinde güç üretimi ve kas gücünde artış gözlemlenmiştir yapılan çalışmalar ışığında. Bununla beraber psikolojik bir enerji ve güç artışı da yaşarsınız.

Bazı araştırmalar, kreatin takviyesi alan kişilerin, kas gücünün artışını göstermiştir. Ancak, bu sonuçların genel geçerliliği konusunda yeterli kanıt olmadığından net bir sonuca ulaşılamamıştır.

Kreatin Damar Çıkarır mı?

Vücudunuzdaki damarlarınızın belirginleşmesi için yağ oranınızın düşmesi ve derinizin incelmesi gerekir. Bu sebepten ötürü kreatin bu hususta damarlarınızın belirgin olmasına yönelik bir etkisi bulunmamaktadır.

Kreatin Yan Etkileri Nelerdir?

Kreatinin yan etkileri dediğimiz zaman en çok aklımıza gelen ve konuşulan korkulu sorular kreatin saç döker mi ve kreatin sivilce yapar mı oluyor. Bu konuda sizin kullanımınız, psikolojiniz ve benzeri faktörlerde yan etkilerde büyük farklar ortaya koymakta.

Yapılan araştırmalara göre kreatin sivilce gelişimine etki etmemektedir. Bununla beraber kreatin kadın yada erkek bireylerde saç dökülme problemine yol açmaz, herhangi bir etkisi bulunmaz.

Peki kreatinin yan etkilerine gelecek olursak:

  • Kramp
  • Mide bulantısı
  • Dehidrasyon
  • Karın ağrısı
  • Sindirim ve boşaltım problemleri

Gözlemlenebilen sorunlar arasında yer almaktadırlar.

İlginizi çekebilir: Debridat Ne İşe Yarar

Kreatin Nasıl Kullanılır?

Kreatin kullanımında günlük 5 gram kullanmanız ortalama bir sporcu için idealdir. Eğer ki daha fazla gram hedefiniz varsa tek seferde bütün gramı tüketmeyin.5 gram parçalara ayırarak gün içinde hedefinize yetecek kadar kreatin tüketin.

Takviye alımı, birkaç hafta süreyle yapılır ve daha sonra bir süre ara verilir. Bu süreç, “yükleme” ve “bakım” olarak adlandırılır.

Yükleme aşamasında, günde 5-20 gram arasında kreatin alınır ve bu süreç genellikle birkaç hafta sürer. Bu aşamada, kreatin vücutta birikir ve kasların enerji üretiminde kullanılmaya başlar.

Bakım aşamasında ise, günde 5 gram veya daha az miktarda kreatin alınır ve bu süreç genellikle birkaç ay sürer. Bu aşamada, vücutta biriken kreatinin miktarını koruma amacıyla yapılır. Tabii ki bütün bu yükleme ve bakım aşamaları ile alakalı bir doktor tavsiyesiyle hareket etmeniz en doğrusu olacaktır.

Ayrıca şu videoya göz atabilirsiniz:

Kreatin Kaç Kilo Su Tutar?

Kreatin vücutta en fazla 2 kiloya kadar su tutabilmektedir. Bunun sayesinde kaslarınız daha dolu ve şişkin, hacimli gözükmektedir. Bu durumda tek başına kreatin kilo aldırır mı sorusuna cevap olarak nitelendirilebilir.

Kreatin Fiyatı Güncel Olarak Ne Kadar?

Kreatin fiyatı güncel olarak Protein Ocean fiyatlarına göre 120 gramlık paketi 249 TL’dir. Gramajı arttırarak alım fiyatınızı düşürebilirsiniz.

Protein Ocean Kreatin Resmi
Protein Ocean Kreatin Resmi

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde kullanıcılarımızın genel olarak kreatin kilo aldırır mı ve kreatinin faydalarına dair sormuş olduğu soruları derledik, cevaplandırdık.

Kreatinin zayıflatır mı?

Hayır, aksine kasların su tutmasına yardımcı olduğu için kilo alımına faydası bulunmaktadır. Bununla beraber enerji de verir.

Kreatin hacim kazandırır mı?

Kreatin vücutta su toplaması sebebiyle kilo ve hacim artışı sağlar. Bu hacim artışı size aşırı büyük bir fark yada kötü bir görünüm kazandırmaz.

Kreatin kellik yapar mı?

Kreatin içerisinde bulunan monohidrat direkt olarak saç dökülmesine bir etken değildir. Gene de şüpheleriniz varsa bir doktor ile görüşebilirsiniz.

Kreatin suda erir mi?

Evet kreatin suda çözünür ancak emme yapmaz.

Sonuç

Bu içeriğimizde sizlere kreatinin faydalarına, zararlarına, nasıl kullanılması gerektiğine ve kreatin kilo aldırır mı sorusuna cevaplar verdik. Sizinde beğendiğiniz, kullandığınız supplementler yada kreatinle alakalı deneyimleriniz mevcut ise yorum yapabilirsiniz. 🙂

5/5 - (2 votes)

Karadut, kullanıcılarına SEO, teknoloji ve trend konularda bilgiler sunmayı hedefleyen ve uzun süredir içerik üreticiliği yapan toplu bir ekipten oluşur. Üretilen içeriklerin tamamı özgün ve kullanıcı odaklıdır.

Yorum yapın