Günde Yanlışlıkla 2 Tane Tansiyon İlacı İçmek Zararlı mı?

Günde yanlışlıkla 2 tane tansiyon ilacı içmek bünyemize zarar verir mi? Bu yazımızda sizlere günde kaç adet tansiyon ilacı içilmeli, hangi periyotlarla ve saatte içilmesi daha uygun gibi çeşitli merak edilen konuları derliyor olacağız 🙂

Kullandığınız ilaçlar hakkında en ideal bilgiyi ilacı yazan doktordan öğrenebilirsiniz ancak bazı ilaçlarda bu durum sabittir. Örneğin tansiyon ilaçları bunlara dahildir.

Yanlışlıkla 2 Tane Tansiyon İlacı İçmek Ne Yapar?

Normalde günlük içmeniz gereken tansiyon ilacı maksimum 1 adettir. Yanlışlıkla 2 tane tansiyon ilacı içmek sonucunda vücudunuz hasar görebilir, bayılma ve titremelere yol açabilir.

Bununla beraber normalde kullanmıyorsanız yanlışlıkla tansiyon hapı içmek durumu da risk oluşturabilir. Aynı şekilde yazıyı okumaya devam edin.

Bu ve benzeri bir durum yaşıyorsanız ilk fırsatta doktorunuza ulaşıp muayene olmanız, bakım yaptırmanız gerekmektedir çünkü kan basıncınız normalde olması gerekenden daha fazla düşecektir.

İlginizi çekebilir: Kıbrıs Kumarhane Giriş Yaşı Kaçtır

Fazla dozaj yada adet tansiyon ilacı almak hayatınızı tehdit etmez ancak risk her zaman mevcuttur. Şiddetli baş ağrısı, halsizlik ve bayılma durumları oluşabilir.

Tansiyon İlacı İçtikten Kaç Saat Sonra etki eder?

25 mg’lık tabletlerin dil altına uygulanarak tüketilmesinden sonra yarım saat içerisinde etkisini göstermektedir. Etkisini gösteren tansiyon ilacı 24 saat boyunca etkisini devam ettirir.

Yanlışlıkla 2 tane tansiyon ilacı içmek ne yapar

Tansiyon İlacı Ne Zaman Alınır?

Tansiyon ilacı genellikle sabahları alınması önerilir. Doktorunuzla konuşarak net olarak almanız gereken saati öğrenebilirsiniz. Örneğin saat sabah 10’da ilacı aldıysanız sürekli bu her gün bu saatte almanız gerekmektedir.

Akşam saatleri de alınabilir ancak pek önerilmez. Doktorunuzla konuşmanız en sağlıklısı olacaktır.

Yanlışlıkla 2 tane tansiyon ilacı içmek bünyenize zarar verir. Bu yüzden 24 saat her gün aynı saatte sadece 1 tane tansiyon ilacı tüketin.

Tansiyon İlacı Unutulursa Ne Olur?

Tansiyon ilacı düzenli kullanılmazsa, unutulursa böbreğe zarar verebilir. Doktorunuzla konuşarak nasıl devam etmeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekir çünkü bünyeden bünyeye göre farklı tepki görebilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: En Hızlı Wordpress Temaları Hangileri

Tansiyon İlacını Bırakırsam Ne Olur?

Tansiyon ilacını doktor izni olmadan kafanıza göre bırakırsanız bünyeniz bu durumdan zarar görecektir ve tansiyonunuz ertesi gün geri yukarı fırlayacaktır.

Bu sebepten ötürü ilaç, doz değişikliği veya benzeri farklı değişiklikler kesinlikle ve kesinlikle doktor onayıyla doktor tarafından yapılmalıdır.

Tansiyon İlacı Nasıl Değiştirilir
Tansiyon İlacı Nasıl Değiştirilir

Tansiyon İlacı Düzenli Kullanılmazsa Ne Olur?

Tansiyon ilacının düzenli kullanılmaması yada tansiyon ilacını yanlışlıkla fazla içmek durumunda böbrekleriniz başta olmak üzere bünyeniz zarar görür. Böbrek yetmezliği yaşayan insanların genellikle en büyük sebebi hipertansiyondur.

Hipertansiyon ilaçları sürekli olarak kullanılmalıdır ve bağımlılık yapan ilaç türlerinden değildir. Bununla beraber ilacınızın son kullanma tarihini düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Son kullanım tarihini şuradan sorgulayabilirsiniz.

Tansiyon İlacı Bozulur mu
Tansiyon İlacı Bozulur mu

Sıkça Sorulan Sorular

Tansiyon ilacı ve yanlışlıkla 2 tane tansiyon ilacı içmek ile alakalı kullanıcılarımızın sıklıkla sorduğu, merak ettiği soruları ve cevaplarını derledik 🙂

Tansiyon İlacı Birden Fazla Alınırsa Ne Olur?

Birden fazla alınan tansiyon ilaçları bünyeye zarar verir ve kişide baş ağrısı, bayılma, halsizlik ve yetersizliğe yol açabilir. Acil bir doktor ile görüşülmesi gerekir. Yanlışlıkla 2 tane tansiyon ilacı içmek ölüm tehlikesi yaratmaz ancak riskli bir durumdur.

Tansiyon İlacı Cinsel İlişkiyi Etkiler Mi?

Beta Bloker grubu ilaçların büyük bir bölümü sertleşme sorununa yol açabiliyor. Bunun dışında ACE inhibitörleri ve kalsiyum kanal bloker grubu olan ilaçlar cinsel ilişki üzerinde daha az olumsuz etkiye sahip.

Tansiyon İlacı Uyku Yapar Mı?

Tansiyon ilaçları halsizlik ve uyku yapabilir. Bu normal bir durumdur zamanla alışılabilir veya doktorunuza bu durumu danışarak ekstra bir çözüm üretebilirsiniz.

Sonuç

Bu içeriğimizde sizlere yanlışlıkla günde 2 tane tansiyon ilacı içmek zararlı mı konusundan başlayarak tansiyon ilacıyla alakalı pek çok merak edilen unsuru tek bir yazıda ele aldık. Umuyoruz işinize yarayan bir içerik olmuştur 🙂

4/5 - (10 votes)

Karadut, kullanıcılarına SEO, teknoloji ve trend konularda bilgiler sunmayı hedefleyen ve uzun süredir içerik üreticiliği yapan toplu bir ekipten oluşur. Üretilen içeriklerin tamamı özgün ve kullanıcı odaklıdır.

Yorum yapın

2