Chat GPT Nedir? Geleceğin Yapay Zekası 2024!

Son günlerde oldukça popülerleşen yapay zeka Chat GPT nedir, nasıl kullanılır başta olmak üzere A’dan Z’ye bütün detaylarını sizlere anlatıyor olacağız. Site sahipleri için Chat GPT ile para kazanmanıza olanak sağlayan sürpriz bir konuya da değiniyor olacağız.

Chat GPT tarafında düzenli olarak yenilikler, kullanıcı deneyimleri ve benzeri durumlar söz konusu olabiliyor. Bu sebepten ötürü içeriğimizi düzenli olarak güncel tutuyoruz, sizleri en güncel bilgilerle karşılaştırıyoruz.

Chat GPT Nedir Nasıl Kullanılır?

Şimdi ilk Chat GPT nedir sorumuzla başlayalım. Chat GPT 3, yapay zeka ve dil algılama yöntemleriyle eğitilmiş bir yazılımdır. Bu yazılım ile beraber sohbet etmek, kod yazmak, makale yazmak, özet çıkartmak gibi pek çok farklı konuda destek alabilirsiniz.

Peki Chat GPT ne işe yarar, bu yapay zeka aracı ile neler yapılabilir dersek aslında herhangi bir limitimiz yok bu konuda. Sizlere birkaç örnek verelim.

 • Projeleriniz için kod yazdırabilirsiniz.
 • Bir konu hakkında makale yazdırabilirsiniz.
 • Herhangi bir makaleden özet çıkartmasını isteyebilirsiniz.
 • Yazmış olduğunuz kodlardaki hatalı kısımları bulmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bir hikaye uydurmasını isteyebilirsiniz.
 • Oyunlar tasarlayabilirsiniz.
 • Merak ettiğiniz ve nasıl yapıldığını bilmediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Liste halinde pek çok varyasyonun bilgisini alabilirsiniz.

Bunlar Chat GPT’nin en yaygın olarak kullanılan birkaç özelliği. Bu özelliklerin üstüne hayal gücünüzü, emeğinizi koyarak kat kat daha üstüne çıkabilirsiniz.

Chat GPT Nedir, Barış Özcan Videosu

Chat GPT Özellikleri Nelerdir?

Chat GPT’nin pek çok özelliği, kullanım amacı bulunmaktadır. Bunlarla beraber OpenAI ekibinin ilerleyen dönemde daha fazla özelliği Chat GPT 3’e eklemesi bekleniyor.

 1. Yazılım geliştirme becerilerine sahip olmak, Chat GPT’nin en güçlü yönlerinden biridir.
 2. Metinler oluşturma konusunda da oldukça yeteneklidir. Doğal ve anlaşılır bir dille yazarak, okuyucuların ilgisini çekecek içerikler oluşturabilir.
 3. Çeviri yapabilme özelliği sayesinde, farklı diller arasında kolayca geçiş yapabilir. Bu, küreselleşen dünyada iletişim kurmak için büyük bir avantajdır.
 4. Hata ayıklama ve çözme konusunda da oldukça başarılıdır. Karşılaşılan problemleri çözmek için hızlı ve etkili çözümler üretebilir.
 5. Sınıflandırma yapabilme yeteneği sayesinde, büyük veri kümelerindeki bilgileri kategorize ederek, daha anlaşılır ve erişilebilir hale getirebilir.
 6. Önerilerde bulunabilme özelliği, Chat GPT’nin kullanıcılara daha önce hiç düşünmedikleri şeyleri önerebilmesine olanak tanır. Bu, kişiselleştirilmiş öneriler ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için önemlidir.
 7. Son olarak, matematik denklemleri çözme yeteneği sayesinde, karmaşık matematiksel problemleri çözmek için kullanılabilir.

Chat GPT’nin özellikleri her geçen gün artmakta. Bu süreçte yeni gelen Chat GPT sürümleri, eklentileri, promptları ile de hali hazırda elimizde bulunan fonksiyonların üstüne yenilerini ekleyebiliyoruz.

İlginizi çekebilir: Para kazandıran oyunlar

Chat GPT Açılımı Nedir?

Chat GPT açılımı biraz uzun olsa da şu şekildedir: Generative Pre-trained Transformer yani Türkçe’ye çevirirsek Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü anlamına gelmektedir. Chat GPT, bu ismi aktif özelliklerinin bütününden almıştır ve bir kısaltma olarak kullanmaktadır.

Chat GPT Kimin?

Chat GPT, Open AI’ın da CEO’su olan Sam Altman’dır. Aynı zamanda Y Combinator’ın eski başkanıdır. OpenAI, Elon Musk, Sam Altman ve diğer yatırımcılar tarafından desteklenen bir yapay zeka araştırma şirketidir.

Chat GPT Sam Altman
Chat GPT Sam Altman

Chat GPT Nasıl Giriş Yapılır & Kullanılır?

Eğer ki bu yapay zeka aracını sizde denemek, Chat GPT’ye giriş yapmak için öncelikle aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 • chat.openai.com adresine giriş yapın.
 • Kaydol butonuna tıklayarak adımları izleyin.
 • E-posta ve telefon doğrulamalarını tamamlayın.
 • Devam et butonuna tıklayın ve bu kadar!
Chat GPT Kayıt Ol
Chat GPT Kayıt Ol

Bu adımları tamamladıktan sonra sizde Chat GPT’ye giriş yapabilirsiniz. Kullanım kısmına gelirsek yazı yazma bölümüne dilediğiniz herhangi bir soruyu yada isteği belirtmeniz Chat GPT’nin çalışması için yeterlidir.

Chrome Chat GPT İndir

Chrome Web Mağazası’na Chat GPT’nin eklentisi geldi! Bu gelen eklenti sayesinde tarayıcılarınızda Chat GPT kullanabilirsiniz.

İndirmek için: Chat GPT İndir

Chat GPT Fiyatı Ne Kadar?

Chat GPT fiyatı geçtiğimiz günlerde belli oldu. İnsanlar Chat GPT ücretli mi diye merak ederken ücretsiz sürümün üstüne avantajları bulunan bir Chat GPT Plus sürümü çıktı. Chat GPT fiyatı ise şu anda 20 dolar tutarında.

20 dolarlık Chat GPT Plus fiyatı Türk Lirası olarak 375 TL’ye tekabül ediyor.

OpenAI ekibinin ilerleyen dönemde yeni paketler çıkartması, kullanıcılarına farklı seçenekler sunması tahmin ediliyor.

Chat GPT Plus
Chat GPT Plus

Chat GPT Plus ile beraber kullanıcılara bir default birde hızlandırılmış turbo seçenekleri çıkıyor. Chat GPT Turbo ile kullanıcılar daha hızlı bir deneyim yaşayabiliyorlar ancak default sürümde ise daha kapsamlı ve detaylı cevaplar alabiliyorlar.

Chat GPT Ücretsiz mi?

Chat GPT ücretsiz olarak halen kullanılabiliyor. Ancak Chat GPT ekibinin maliyetleri de çok fazla olduğu için ücretsiz sürümde ara sıra erişimi kapatabiliyorlar. Bununla beraber bazı bug ve benzeri durumlarla karşılaşan kullanıcılarda söz konusu.

Chat GPT 4 Ücretsiz Nasıl Kullanılır?

Chat GPT 4, anlık olarak ücretsiz kullanılamamakta. Sadece Chat GPT Plus sürümünü kullanan kişilere sunulan Chat GPT 4’ü ücretsiz kullanmanın bir yöntemi bulunuyor. Bunun için bing.com/chat adresine uğrayarak Chat GPT 4’ü kullanabilirsiniz.

Bing resmi olarak tarayıcısında Chat GPT 4’ü kullandıklarını ve kullanıcıların hizmetine açtıklarını yayınladı. Bu sayede ücretsiz Chat GPT 4 kullanabilirsiniz. 🙂

Güncel Chat GPT Hataları ve Çözümleri

Sizlere anlık olarak Chat GPT hataları ve çözümleri hakkında bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Chat GPT çok güzel bir yazılım, yenilik olsa da kullanıcıların sorunlar yaşadığı yerler, dönemler elbet olabiliyor. Bu tarz durumlarda anlık ve hızlı bir şekilde çözüm üretmek faydamıza olacaktır.

En klasik karşımıza çıkan hatalar ise genellikle Chat GPT’nin çalışmayı durdurması yada Chat GPT’ye erişilememesi şeklinde.

Chat GPT Nasıl Hızlandırılır?

Chat GPT’yi hızlandırmak için ücretli olan Chat GPT Plus sürümüne geçebilir, modu ise Turbo moduna alabilirsiniz. Onun haricinde ücretsiz Chat GPT hızı aktif olarak sunucu yoğunluğuna, trafiğine göre değişebilmekte.

Chat GPT Çalışmıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Chat GPT çalışmıyor ise muhtemelen kullandığınız sürüm ücretsizdir ve kapanma saatlerine denk gelmişsinizdir. Bu durumda gene de Chat GPT’yi kullanmanın birkaç yöntemi mevcut.

Chat GPT Açılmıyor
 • Yöntem 1: Chat GPT ile alakalı çerezlerinizi temizleyin
 • Yöntem 2: Farklı bir Chat GPT hesabına giriş yapın
 • Yöntem 3: Modeminizi kapatıp açarak IP adresinizi değiştirin

Bu yöntemleri kullandığınızda büyük bir ihtimalle tekrardan Chat GPT’ye erişebileceksiniz. Tabii ki her zaman bu yöntemler çalışmasa da %90 oranında tekrar giriş yapmanıza olanak sağlamakta.

Chat GPT Devam Etmiyor Hatası Nasıl Çözülür?

Chat GPT bazen bir makale, kod yada herhangi bir liste yaparken yarıda takılıp olduğu yerde durabiliyor. Bu tarz durumlarda Chat GPT’ye sadece continue yada Türkçe devam et demeniz yeterlidir.

Bu kodla beraber aynı şekilde tekrar yaz, özetini çıkart ve benzeri farklı komutlarda verebilirsiniz.

Chat GPT Türkçe Yapma Yöntemi

Chat GPT Türkçe sorular sormanıza rağmen cevapları İngilizce dilinde veriyor olabilir. Bu durumda yapmanız gereken girmiş olduğunuz sorgunun sonuna Türkçe takısı eklemek sadece.

Yanlış: Chat GPT Nedir?

Doğru: Chat GPT Nedir? Türkçe

Bu şekilde yaptığınız zaman Chat GPT’yi Türkçe olarak kullanabilirsiniz. Aynı durum diğer dillerde de geçerli.

Chat GPT ile Nasıl Para Kazanılır?

Şimdi ise sözünü verdiğimiz Chat GPT para kazanma yöntemlerine geçelim. Chat GPT ile para kazanmak için izleyebileceğiniz birkaç farklı yol bulunmaktadır.

 • Chat GPT’ye makaleler yazdırıp yazdırdığınız makaleleri satabilirsiniz.
 • Chat GPT kullanarak web siteleri açabilirsiniz.
 • Chat GPT’ye yazılımlar yazdırabilir, projelerinizi satabilirsiniz.
 • Chat GPT ile kripto alım satım algoritmaları yapabilirsiniz.

Bu ve buna benzer pek çok farklı konuda Chat GPT’yi para kazanmak için kullanabilir, sınırları zorlayabilirsiniz. Eminiz aklınıza pek çok Chat GPT ile yapılabilecek fikir gelmiştir. Yorumlarda paylaşırsanız sizinle beraber fikir yürütmek isteriz. 🙂

Bir diğer içeriğimiz: WP Automatic Nedir?

Chat GPT Haberleri

Chat GPT sürekli olarak yeniliklerle karşımıza çıktığı, farklı farklı yapılarla beraber kullanımları ve hataları ortaya çıktığı müddetçe sizlere sunabileceğimiz yeni yeni Chat GPT haberleri de çıkmış oluyor. Düzenli olarak sizlere Chat GPT ile alakalı en güncel ve doğru haberleri, güncellemeleri paylaşıyor olacağız.

En güncel Chat GPT haberlerine şuradan ulaşabilirsiniz: Google News

Chat GPT Opera’ya Geldi!

Opera, Chat GPT dil algılama yazılımını tarayıcısına entegre etti. Artık kullanıcılar Opera üzerinden Chat GPT destekli avantajlara ulaşabilecekler. Şu anda aktif olarak Opera’yı açtıktan sonra web sayfalarında sağ üstte bulunan özetle butonuna tıklayarak Chat GPT ile özetleme işlemleri yapabilirsiniz.

İlerleyen dönemde farklı özelliklerin de eklenmesi bekleniyor. Aynı şekilde Opera haricinde diğer tarayıcılarında yapay zekadan faydalanması çok olası gözüküyor. Sizce Chat GPT Google’ın yerine geçebilecek mi?

Chat GPT ve Opera
Chat GPT ve Opera

Chat GPT 4 Çıktı mı?

Chat GPT 4, şu anda çıkmamış olsa da OpenAI ekibinin hızlı çalışmaları sayesinde şu anda Chat GPT 3.5 sürümünde olmamıza rağmen kısa süre içerisinde Chat GPT 4 ile karşılaşacağız.

Chat GPT 4 özellikleri ise şu anki Chat GPT 3’e nazaran çok daha kapsamlı, geliştirilmiş, hızlı ve performanslı olacağı ön görülüyor.

Chat GPT 4 Yayınlandı!

Geçtiğimiz günlerde Chat GPT 4 aktif olarak kullanılabilir bir halde yayınlandı. Şu anda beta sürümünde olan Chat GPT 4, Chat GPT Plus üyeleri tarafından aktif olarak kullanılabilmekte.

Chat GPT 4 Plus

Yazım kapasitesi, dil algılama yöntemleri ve yapay zekası daha gelişmiş olan Chat GPT 4’ün özelliklerine bir göz atalım:

 1. İyileştirilmiş dil anlayışı: Daha karmaşık ve doğru cevaplar sağlar.
 2. Genişletilmiş eğitim verisi: Daha fazla bilgi ve dil çeşitliliği anlar.
 3. İyileştirilmiş performans: Hızlı yanıt süreleri ve genel performans sunar.
 4. Daha doğru ve güvenilir bilgi: Güncel ve doğru bilgiler sağlar.
 5. Daha iyi bağlam anlayışı: Uygun ve bağlamlı yanıtlar sunar.
 6. İyileştirilmiş kreatiflik: Kreatif ve uyumlu metin üretimi sağlar.
 7. Uyarlanabilirlik: Çeşitli görevler ve uygulamalar için uyumludur.
 8. Zeka ve problem çözme: Karmaşık problemleri çözmekte daha yetkindir.

Şu anda Chat GPT-4’ün 4 saatte 100 mesaj limiti bulunmaktadır.

Barış Özcan Chat GPT 4 Videosu

Çin’de Chat GPT Yasaklandı!

Dünyanın en kısıtlayıcı ülkelerinden olan Çin, Chat GPT kullanımını yasakladı. Yazılımcılar ve kullanıcılar VPN ve 3. taraf hazırlanan API destekli Chat GPT’ler aracılığıyla kısa süreli bir çözüm üretti.

Chat GPT’nin Rakipleri

Chat GPT’nin belki de muadili diyebileceğimiz güçlü rakipleri bulunmaktadır. Ancak şu anda en popüler ve en çok kullanılan yapay zeka dil modeli Chat GPT’dir. Başlıca rakipleri ise şu şekilde:

 • Bard (Google)
 • Copy AI
 • Jasper AI

Bu yapay zeka araçları da Chat GPT kadar olmasa da çok kullanılan, kaliteli diğer dil modelleridir. Farklı pek çok yapay zeka bulunsa da kalite ve performans olarak Chat GPT’ye yaklaşmaları şu anlık mümkün gözükmüyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde insanların Chat GPT nedir, ne işe yarar konuları hakkında sormuş olduğu soruları ve cevaplarını derledik, cevaplandırdık sizler için.

Chat GPT’de kaç dil var?

Chat GPT bütün dillerde yazı yazabilme ve algılayabilme özelliğine sahiptir.

Chat GPT ile para kazanılabilir mi?

Chat GPT ile para kazanan pek çok insan bulunmaktadır. Bunun yanında gündelik işlerinizi kolaylaştırmak içinde bu yazılımı kullanabilirsiniz.

ChatGPT hangi şirketin?

ChatGPT, OpenAI şirketine ait bir yapay zeka sohbet botudur. Diyalog ve dil algılama konusunda uzmanlaşmıştır.

Sonuç

Bu içeriğimizde Chat GPT nedir, nasıl kullanılır, fiyatı ne kadar gibi soruları sizler için cevaplandırdık. Umuyoruz işinize yarayan güzel bir içerik sunabilmişizdir.

4.7/5 - (6 votes)

Karadut, kullanıcılarına SEO, teknoloji ve trend konularda bilgiler sunmayı hedefleyen ve uzun süredir içerik üreticiliği yapan toplu bir ekipten oluşur. Üretilen içeriklerin tamamı özgün ve kullanıcı odaklıdır.

Yorum yapın

1