Soğuk Pres Nedir ve Nasıl Yapılır?

Soğuk pres nedir ve ne amaçla, nasıl yapılır konularına değiniyoruz bugün. Soğuk pres en kısa tanımıyla genellikle metal olan malzemelerin ısıl işlemler uygulamadan soğuk şekilde şekillendirilmesidir. Ancak daha fazlası da var.

Soğuk pres makinelerle yapılan şekillendirme işlemi haricinde şişlik, ağrı ve morarma gibi durumlarda insan vücuduna da buz aracılığıyla uygulanan bir işlemdir.

Soğuk Pres Nedir Ne İşe Yarar?

Soğuk pres ısıl işlem uygulamadan soğuk bir şekilde kurutma ve sıkıştırma işlemine denir. Bu işlem sayesinde malzemeler soğuk olarak şekillendirilir. Soğuk pres nedir dediğimiz zaman bu şekilde bir açıklamamız mevcut.

Fakat her malzemeyi soğuk pres aracılığıyla şekillendiremezsiniz. Bu sebepten ötürü malzemeye uygulayacağınız pres kuvveti ilgili malzemenin akma değerinden daha az ise soğuk pres yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Perebron Ne İşe Yarar

Bunun haricinde soğuk pres dediğimiz şey insan vücudunda gerçekleşen morarma, şişme ve benzeri durumlarda da buz aracılığıyla yapılan bir işlemdir.

Soğuk Pres Nasıl Olur?

Soğuk pres yapılacak malzemelerde malzemenin ısısı 40 dereceyi aşmaması gerekir. Aksi takdirde malzeme içerisindeki doğal maddeler kaybolabilir ve sorunlarla karşılaşılabilir.

Eğer ki bir şişkinlik yada morarma durumunuz varsa ve buz aracılığıyla soğuk pres yapacak iseniz ilgili alanın tamamından fazlasını kaplayacak bir buz hanesine ihtiyacınız vardır.

Soğuk Pres Kaç Dakika Yapılır?

Soğuk pres cilde 15-20 dakika boyunca uygulandıktan sonra ara verilip tekrar devam edilebilir şişlik yada ağrınız geçene kadar.

Göz atabilirsiniz: Debridat Kullananların Yorumları

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde sizlere soğuk pres nedir sorusuna ilişkin insanların sormuş olduğu diğer soruları ve bu soruların cevaplarını derledik.

Soğuk Pres Zararı Var mı?

Soğuk pres yaparken en sık karşılaşılan sorunlardan birisi yayın kırılma ihtimalidir.

Soğuk Pres Yağlar Hangileri?

Zeytinyağı, bıttım, çörek otu, incir çekirdeği, hindistan cevizi, kantaron en çok kullanılan soğuk pres için kaliteli yağlardır. Kullandığınız yağın olabildiğince kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sonuç

Bu içeriğimizde sizlere soğuk pres nedir konusunu hem makine aracılığıyla yapılan hemde insan cildine yapılan soğuk pres işlemi hakkında bilgilendirmek istedik.

4/5 - (1 vote)

Karadut, kullanıcılarına SEO, teknoloji ve trend konularda bilgiler sunmayı hedefleyen ve uzun süredir içerik üreticiliği yapan toplu bir ekipten oluşur. Üretilen içeriklerin tamamı özgün ve kullanıcı odaklıdır.

Yorum yapın

1