Şirket Üzerine Araç Almak İçin Bilinmesi Gerekenler 🚗

Şirket üzerine araç almak konusunda aklınızda sorular mı var? Bugün sizlere bu konuda gerekli şartları, dikkat etmeniz gerekenleri ve ekstra detaylı bilgilere değineceğiz.

Şirket üzerine araç alırken dikkat etmeniz gereken pek çok kriter vardır. Bunlar aracın modelinden ağırlığına, maliyetine ve vergileri de konuya dahildir.

Şirket Üzerine Araç Almak İçin Gerekenler

Şirket üzerine araç almak sanıldığı kadar serbest ve kafanıza göre yapabileceğiniz bir iş değildir. Şirket üzerine alacağınız araçları vergiden düşebilirsiniz ancak bununda sınırları bulunmaktadır.

Ayrıca şirket üzerine aldığınız araçlarda satın alım yada kira fark etmeksizin bütün yakıt, muayene gibi masrafları sizin karşılamanız gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Payoneer 50 dolar altı para çekme

Şirket Üzerine Kaç Araç Alınabilir?

Şahıslar 1 yıl içerisinde alabilecekleri araç sayısının bir sınırı yoktur. Ancak araçları satmak isterlerse, yetki belgesi olmadığı müddetçe yılda en fazla 3 araç satabilir.

Bu hususta hesaplamalar takvim yılına göre yapılmaktadır.

Şirket üzerine kaç araç alınabilir
Şirket üzerine kaç araç alınabilir

Şirket Adına Alınan Araç Vergiden Düşer mi? 🧾

Şirketiniz üzerine alacağınız araçlar vergi konusunda avantajlar sağlamaktadır. Ticari araç, sıfır kilometre, binek yada ikinci el araç satın alma durumlarında vergiler değişiklik göstermektedir.

Aldığınız araç sıfır bir araç ise ve bedeli 300.000 TL’yi aşmıyor ise ÖTV ve KDV vergilerinin tamamını gider olarak gösterebilirsiniz.

Oku: Martı nasıl şarj olur

Aracı Şirket Gideri Göstermek

Eğer aracı kiralıyor iseniz 5500 TL’yi aşmadığınız takdirde gider olarak gösterebilirsiniz. Bu tüm şirket türlerinde geçerlidir.

Şirkete Ait Aracı Kimler Kullanabilir?

Şirket üzerine alınan aracı şirket ortakları, müdürleri, sigortalı çalışan personeller ve şahıs firması sahipleri kullanabilirler. Bu kişiler haricinde kişilerin şirkete ait araçları kullanması cezai yaptırıma tabi tutulabilir.

Şirkete bağlı olarak araçların kullanılacağı saatler kısıtlandırılabilir. Sözleşmeye bağlı olarak bu süreler çalışma saatleri içinde ve dışında olacak şekilde ayrılabilir.

Şirket aracını kimler kullanabilir
Şirket aracını kimler kullanabilir

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde sizlere Karadut ve Google arama motoru üzerinde kullanıcıların şirket üzerine araç almak konusunda en çok sorduğu soruları ve cevaplarını derledik 🙂

Şirket Üzerine Araç Alınır mı?

Şirket üzerine alacağınız araçlar vergi konusunda sizlere avantaj sağlamaktadır. Ancak aldığınız araçların sayısı çok artar ise vergi avantajlarından faydalanamayabilirsiniz.

Şirket Araç Satarken Vergi Çıkar mı?

Yaptığınız alım satımlar vergi dairesi tarafından “sürekli” olarak nitelendirilir ise vergiye tabi tutulmaktadır.

Şirket Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Aracınız alıcı adına tescil edilir ve noter devri yapılır. Satıcının adına olan ruhsat iptal edildikten sonra yeni tescil belgesi hazırlanır ve satış belgesi tamamlanır.

Sonuç

Bu yazımızda sizlere şirket üzerine araç almak konusundan başlayarak pek çok konuya değindik. Umuyoruz ilginizi çeken güzel bir içerik olmuştur 🙂

5/5 - (2 votes)

Karadut, kullanıcılarına SEO, teknoloji ve trend konularda bilgiler sunmayı hedefleyen ve uzun süredir içerik üreticiliği yapan toplu bir ekipten oluşur. Üretilen içeriklerin tamamı özgün ve kullanıcı odaklıdır.

Yorum yapın

1