En Kullanışlı SEO Araçları Hangileridir?

Web sitemizin gelişimini ve hatalarını gözlemlemek için SEO araçları bizlere fayda sağlar. Bu hususta kullanacağımız SEO araçlarının farklı farklı alanlarda bizlere faydası dokunmaktadır.

Bu içeriğimizde sizlere farklı SEO araçları hakkında bilgiler veriyor olacağız. Wordpress, web tabanlı ve program olarak 3 farklı alanda bu araçlara ulaşabilmekteyiz. Bunların kimisi ücretsiz iken kimileri ise ücretli planlara sahip olabiliyor.

SEO Araçları Ne İşe Yarar?

SEO araçları sayesinde sitemizin On-Page ve Off-Page SEO kapsamında incelemelerini yapabilir, kelime ve rakip analizlerimizi tamamlayabiliriz. Bu adımlar sayesinde sitemizi Google’da ön plana çıkartacak kurgular hazırlayabiliriz.

SEO araçları tabii ki kullanımına göre avantaj sağlayacağı gibi yanlış bilgilerle yönetilmesi durumunda da bizlere zarar sağlayabilir. Bu hususta yapılan analizlerin dikkatli şekillerde yapılması, sektörün ve sitelerin iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

En İyi SEO Araçları

Günümüzün en popüler ve kullanışlı olan SEO araçları türü yani kullanıldığı platform farketmeksizin aşağıdaki gibidir.

  • Semrush
  • Ahrefs
  • Rank Math SEO
  • Yoast SEO
  • Screaming Frog
  • Deep Crawl
  • Search Console

Şimdi dilerseniz bu araçların vasıflarına kısaca sizinle beraber değinelim.

Semrush

Semrush web tabanlı bir üyelik sistemine sahip SEO araçlarından bir tanesidir. Kısaca özetlemek gerekir ise Semrush aracılığıyla web sitenizin On-Page SEO, kelime, backlink, trafik ve benzeri analizlerini yapabileceğiniz gibi rakiplerinizin de analizlerini yapabilirsiniz.

Semrush aracının Pro, Guru ve Business planları bulunmaktadır. Bununla beraber en popüler olan planı Guru planıdır ve aylık olarak kendi sitesinde yüksek fiyatlara satılmasına rağmen uygun fiyattan temin edilebilmektedir.

Temini için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Semrush Paneli
Semrush Paneli

Ahrefs

Ahrefs’de aynı şekilde Semrush gibi web sitesi üzerinden erişilen bir analiz aracıdır. Aynı şekilde sitenizin ve rakiplerinizin SEO, backlink, kelime ve trafiğini analiz etmenize olanak sağlar.

Fiyat olarak Semrush’a göre daha tuzludur ve temin etmesi zordur. Ancak kendi sitenizi ücretsiz olarak Ahrefs’e kayıt ederek analizinizi yapabilirsiniz.

Rank Math SEO

Rank Math SEO Wordpress tabanlı web sitelerinde sitenizin On-Page SEO ayarlarınızı yapmanıza olanak sağlayan bir eklentidir. Bununla beraber Pro sürümlerinde ekstra kelime analizi gibi seçeneklerde bulunabilir.

Sitenize schema yapısı eklerken ve makale yazarken sizlere yardımcı olmasıyla beraber hatalarınızı da sizlere göstermektedir.

Rank Math SEO paneli
Rank Math SEO paneli

Rank Math’in ücretsiz sürümü çoğu kullanıcı için tamamiyle yeterlidir ancak ekstra özelliklere erişmek ve kullanım deneyiminizi arttırmak isterseniz Pro sürüme geçmek isteyebilirsiniz. Uygun fiyattan Pro sürüme geçiş yapmak için şu bağlantıya göz atabilirsiniz: Tıkla

Yoast SEO

Yoast SEO’da aynı şekilde Rank Math gibi Wordpress tabanlı web sitelerinizde kullanabileceğiniz bir On-Page SEO eklentisidir. Aynı şekilde makale ve benzeri analizleri yapabilirsiniz. Bununla beraber Premium sürümü uygun fiyata temin edilemese de kullanıcılarına ekstra özellikler sunmaktadır.

Eğer ki Yoast SEO ile Rank Math SEO arasında kaldıysanız ve hali hazırda bir alışkanlığınız varsa alışkanlığınızdan devam etmenizi tavsiye ederiz.

Ancak yeni bir eklenti kullanacak iseniz Rank Math SEO size daha rahat bir deneyim sunacaktır.

Screaming Frog

Screaming Frog şu ana kadar saydığımız SEO araçlarına nazaran daha teknik SEO kapsamında uzmanlara yönelik bir araçtır. Bu araç sayesinde sitenizin genel bir haritasını çıkartabilir, teknik hatalarına daha rahat bir şekilde bakabilirsiniz.

Screaming Frog bir program olarak karşımıza çıkmakta ve ücretli & ücretsiz olarak iki farklı sürümü bulunmaktadır. Ancak genel olarak ücretsiz sürümü kullanıcıların pek işine yaramayan bir sürümdür.

Screaming Frog ile sayfa, yazı ve kategorilerinizde bulunan başlık, yazı uzunluğu, description, bağlantılar, durum kodları ve benzeri fazla teknik olan detayların incelemesini tarama yöntemi ile yapabilirsiniz. Bu hataların giderilmesi SEO’ya katkı sağlar ve tarama bütçesine olumlu etkiler sunabilir.

Deep Crawl

Deep Crawl programı aynı Screaming Frog aracı gibi tarama yöntemi ile sitenizi derin bir şekilde tarayarak 28 farklı başlıkta sizlere raporlar sunar. Bu raporlar sayesinde teknik SEO hatalarınıza bakabilir, sorunlarınızı çözebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Search Console

Search Console bizzat Google’ın kendi aracı olan ve en güvenebileceğimiz araçtır. Search Console sayesinde kesin olarak sitemizin aldığı tıklamaları, bu tıklamaların hangi cihaz ve ülkelerden hangi şekillerde ve hangi anahtar kelimelerden geldiğine bakabiliriz.

Bununla beraber asıl baz almamız gereken backlinklerimiz Search Console’un bağlantılar sayfasına yansır. Ayrıca sitemizdeki kullanıcı deneyimi, güvenlik ve index sorunları gibi sorunlara da bu panelden göz atabiliriz.

Search Console kaydı için: Search Console Giriş

Search Console sunduğu özelliklerle beraber tamamen ücretsiz bir araçtır ve SEO analiz çalışmaları, raporlamaları için oldukça idealdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde kullanıcılarımızın SEO araçları hakkında merak ettiği soruların cevaplarını derledik.

SEO Araçları Nelerdir?

SEO araçları bizim web sitemizin veya rakiplerimizin sitelerinin analizini yapmamıza yarayan araçlardır. Bununla beraber trafik ve kelime analizi gibi ek özellikleri de bulunabilir.

SEO Programları Nelerdir?

SEO programları, Screaming Frog ve Deep Crawl gibi masaüstü programlardır. Bu programlar aracılığıyla genellikle sitemizin teknik SEO kapsamında daha detaylı analizlerini gerçekleştirebiliriz.

Sonuç

Bu içeriğimizde sizlere SEO araçlarının ne işe yaradığını ve kullanabileceğimiz en işlevsel, popüler SEO araçları hakkında bilgiler verdik. Umuyoruz içeriğimiz işinize yaramıştır sizde görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz. 🙂

5/5 - (1 vote)

Karadut, kullanıcılarına SEO, teknoloji ve trend konularda bilgiler sunmayı hedefleyen ve uzun süredir içerik üreticiliği yapan toplu bir ekipten oluşur. Üretilen içeriklerin tamamı özgün ve kullanıcı odaklıdır.

Yorum yapın