Ram Slotu Çoğaltıcı Ne İşe Yarar, Nerede Bulunur?

Ram slotu çoğaltıcı sayesinde bilgisayarınıza daha fazla ram takabilirsiniz. Bu şekilde bilgisayarınızın ram miktarını GB bazlı arttırabilir, performansınızı uçurabilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere ram slotunu nasıl çoğaltabileceğinize, dikkat etmeniz gereken unsurlara ve nerelerden bu slot çoğaltıcıları bulabileceğinizi anlatacağız.

Ram Slotu Çoğaltıcı Ne İşe Yarar – Harici Ram Slotu

Ram slotu çoğaltıcı araçlar bilgisayarınızın ram slotları dolduğu zaman daha fazla ram takabilmeniz için kullanılır. Örneğin 2 ram slotunun bulunduğu yere 3. bir ram takmanız gerekir ise bunun için 2. slota çoğaltıcı koyarak toplam 3 ram takabilirsiniz.

Anakart ram slotu çoğaltıcı
Anakart ram slotu çoğaltıcı

Tabii slot çoğaltıcı kullanmanın da kendi çapında eksileri bulunmakta. Ne kadar çok ram takmanız, slotu arttırmanız, bilgisayarınızdan o kadar enerji çekilmesi manasına gelir.

Aynı zamanda taktığınız ramlerin birbirleriyle uyumlu, aynı DDR ve MHZ değerlerinde olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde sisteminiz stabil çalışmaz ve almak istediğiniz performans ters teper.

İlginizi çekebilir: Telegramda karşı tarafta ekli olduğumu nasıl anlarım

Laptop Ram Slot Çoğaltıcı

Masaüstünde olduğu gibi bir ram slotu çoğaltma seçeneği ne yazık ki bulunmamakta. Bu sebepten ötürü ram slotu çoğaltma sadece masaüstü kasalarda mümkün olabiliyor.

İlerleyen dönemde alternatif çözümler gelir belki 🙂

Ram Slotu Çoğaltıcı Fiyatları Ne Kadar?

Ram slotu çoğaltıcı cihazlarının fiyatları aktif kurla beraber (dolar 18 TL) 100-125 TL bandında satılmaktadır. E-Ticaret sitelerinden ziyade bu tarz cihazları bilgisayarcılardan satın almanızı öneririz.

Ram Slotu Çalışmıyor Nasıl Çözebilirim?

Ram slotu çalışmıyor ise pinlerde kopma olmuş olma ihtimali yüksektir. Ram’i çıkartın ve temizleyin. Bu süreçte rami komple kenarlarından tutmaya özen gösterin. Sonrasında slotu temizleyin ve tekrar rami geri takın.

Sorunun çözülmemesi durumunda diğer slota takmayı deneyin. Eğer bütün slotlarınız doluysa tek tek ramleri çıkartarak tekrar çalıştırmayı deneyin ve bozuk rami bulun. Sonrasında rami değiştirin.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde kullanıcılarımızın Google ve Karadut üzerinde ram slotu hakkında sormuş olduğu soruları derledik 🙂

Ram Slotu Çoğaltıcı Zararlı mı?

Ram slotu çoğaltmak için kullanacağınız ekstra cihazlar bilgisayarınızdan daha fazla enerji çekebilir ve daha hızlı bozulabilir.

Ram Nasıl Bozulur?

Pinlerin oynaması, fazla temastan dolayı asitlenen devreler ve benzeri sebeplerden ötürü ram bozulabilir. Bir bilgisayarcıya götürüp sorunu teşhis ettirmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Sonuç

Umuyoruz içeriğimizi beğenmişsinizdir. Bu içeriğimizde ram slotu çoğaltıcı kullanımı, temini ve ram sorunlarına değindik. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

3/5 - (2 votes)

Karadut, kullanıcılarına SEO, teknoloji ve trend konularda bilgiler sunmayı hedefleyen ve uzun süredir içerik üreticiliği yapan toplu bir ekipten oluşur. Üretilen içeriklerin tamamı özgün ve kullanıcı odaklıdır.

Yorum yapın