Kazakistan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Kazakistan asgari ücret özellikle yurtdışında çalışma isteği bulunan kişiler tarafından merak edilir. Topraklarının büyük bir çoğunluğu Orta Asya’da yer alırken bir kısmı da Doğu Avrupa’da bulunur. Yedi bağımsız Türk devletinden biri olan Kazakistan, Batı Avrupa’nın yüzölçümü kadar yüzölçümüne sahiptir.

Dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesi olarak, Türk devletleri arasında en büyük yüzölçümüne sahip ülkedir. Türk tarihi için önemli olan Kazakistan’da çalışmak isteyenler maaşlar ve ekonomisi hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Kazakistan Asgari Ücret (Tenge)Kazakistan Asgari Ücret (Dolar)Kazakistan Asgari Ücret (TRY)
70.000 Kazakistan Tengesi150 Dolar5.004 Türk Lirası

Kazakistan 2024 Yılı Asgari Ücreti

Kazakistan’da çalışan ve en düşük ücret alan bir kişinin maaşı ele alındığı zaman 2024 yılı için 70.000 Kazakistan Tengesi olduğu görülür. Asgari ücret ülke genelinde çok fazla kullanılmaz, her meslek için farklı bir maaş söz konusudur. Çalışılan firma ve kişinin donanımına göre maaşlarda değişiklikler görülür.

Kazakistan asgari ücret yaklaşık olarak 154 Dolar ve 5.004 Türk Lirası olur. Kazakistan Tengesi’nin karşılığında yaşanılan değişiklikler yaklaşık olarak değerlerde farklılıklara sebep olabilir. Kazakistan’da çalışmak isteyenler için çeşitli imkanlar bulunur. Türkiye ile ilişkileri oldukça kuvvetli olan ülkede iş imkanları oldukça fazladır.

Sonraki içeriğimiz: DFDS Maaşları

Yıllara Göre Kazakistan Asgari Ücretleri

Yıllara göre Kazakistan’da belirlenen asgari ücret incelendiği zaman artış yaşandığı gözlenir. 2024 yılında da bir önceki yıla göre artış yaşanmıştır.

 • 2022 yılında 60.000 Kazakistan Tengesi olan maaş 2024 yılında 70.000 Kazakistan Tengesi’ne yükselmiştir. Bu da TL olarak 2900 TL yapmaktadır.

Yıllara göre asgari ücret incelemesi yapıldığı zaman 2018 ve 2022 yıllarında yükselişler oldukça net bir şekilde görülür. 

Kazakistan’da Asgari Ücret ile Geçinmek

Kazakistan asgari ücret almak geçinmek için yeterli olur mu gibi sorular merak edilen konular arasında yer alır. Alım gücü olarak Türkiye’ye oldukça benzeyen ülkelerden biridir. Türklerin yurtdışında çalışmak için tercih ettiği ülkeler arasında yer alır.

Tek başına yaşayan ve asgari ücret alan bir kişi, Kazakistan’da normal bir şekilde geçinebilir. Aile olarak yaşayan kişilerin Kazakistan asgari ücret ile geçinmesi oldukça zor olabilir.

Kazakistan Mesleklere Göre Maaşlar

Asgari ücretin oldukça az tercih edildiği bir ülke olduğu için meslek gruplarına göre ortalama maaşlara göz atmak daha faydalı olabilir. Meslek grupları, çalışılan şirketler ve kişisel donanımlar maaşlar konusunda belirleyici faktörlerdir. Kazakistan’da meslek gruplarına göre maaşlar ortalama olarak şu şekildedir;

 • Doktor maaşı; 2.000 $.
 • Hemşire maaşı; 650 $.
 • Öğretmen maaşı; 500 $.
 • Mühendis maaşı; 1.000 $.
 • Avukat maaşı; 1.000 $.
 • Garson maaşı; 250 $.
 • Muhasebeci maaşı; 500 $.
 • Kasiyer maaşı; 250 $.
 • Çağrı merkezi çalışanı maaşı; 350 $.
 • Petrol işçi maaşı; 750 $.

Kazakistan’da maaşlar arasındaki değişikler özellikle doktor, öğretmen ve hemşire gibi gruplarda köy ve şehirde çalışılmasına göre de değişiklik gösterir. Ülkenin köylerinde öğretmen ya da doktor olan kişiler, şehirde çalışan öğretmen ya da doktorlara göre daha fazla maaş alır.

Kazakistan asgari ücret her yıl değişiklik gösterirken, diğer meslek gruplarında da aynı oranda değişiklikler gözlenir.

Merak edebilirsiniz: Rus Rublesi Neden Değersiz

Kazakistan Çalışma Koşulları

Çalışma koşulları genel olarak Türkiye ile benzerlik gösteren konulardan biridir. Çalışan herkesin haftada 1 gün izin yapması mecburidir ve kamuda çalışanlar haftada 2 gün izin yapar. Çalışma izni olmayan yabancı uyruklu kişilerin çalıştırılması idari suç teşkil eder, kanunlar konusunda oldukça hassaslardır.

İş sözleşmesi yapılarak, çalışma şartları ve haklar işe girmeden önce belirlenir. Fazla mesailerin ödenmesi ve hamilelik izni gibi haklar, Türkiye’de olduğu gibi çalışanların haklarıdır. Kazakistan asgari ücret hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olduktan sonra Kazakistan iş ilanlarına bakabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Karadut, kullanıcılarına SEO, teknoloji ve trend konularda bilgiler sunmayı hedefleyen ve uzun süredir içerik üreticiliği yapan toplu bir ekipten oluşur. Üretilen içeriklerin tamamı özgün ve kullanıcı odaklıdır.

Yorum yapın

1