Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları 2024

Bu içeriğimizde ertesi gün hapı kullananların yorumları başta olmak üzere ertesi gün hapı hakkında sizlere detaylı bilgiler veriyor olacağız. Ertesi gün hapı nedir, isimleri ve zararları nelerdir gibi soruların cevaplarıyla karşınızdayız.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı, adet döngüsündeki bir bireyin istenmeyen veya beklenmedik gebelik durumlarının önlenmesinde kullanılan acil bir önlemdir. Korunma sağlanamamış ise cinsel ilişkiden sonra 72 saatlik süreç içerisinde kullanılması önerilir.

Kullanmadan önce bir hekim ile görüşmeniz önerilir.

Ertesi gün hapları içerisinde yüksek dozda progesteron veya progesteron ve östrojen bulunmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde yumurtlama geciktirilir veya önlenir. Bununla beraber rahim içi astarı kalınlaştırır ve spermin rahim içine girmesini engeller.

Reçetesiz adet geciktirici eczanelerden alınabilir. Bunun haricinde önerilen bir uzman hekim tarafından reçeteli alınmasıdır. Bununla beraber bu ilaçların yan etkilerinden dolayı düzenli kullanılmaması önerilir.

Ertes Ertesi Gün Hapı
Ertes Ertesi Gün Hapı

Güncel Ertesi Gün Hapı İsimleri

Günümüzde en popüler olan ertesi gün hapı isimleri şu şekildedir:

 1. NorLevo: %1,5’lik levonorgestrel dozajına sahip bir ertesi gün hapıdır.
 2. Postinor: Yüksek dozda levonorgestrel içeren ertesi gün hapıdır.
 3. EllaOne: 30 mg’lık ulipristal asetat içeren bir ertesi gün hapıdır.
 4. Plan B: Yüksek dozda levonorgestrel içeren bir ertesi gün hapıdır.
 5. Take Action: Yüksek dozda levonorgestrel içeren bir ertesi gün hapıdır.
 6. Aftera: Yüksek dozda levonorgestrel içeren bir ertesi gün hapıdır.

Bunlar haricinde Türkiye’de en sık kullanılan ve önerilen ertesi gün hapları ise Ertes ve Ella‘dır.

Bir diğer içeriğimiz: Dideral kullananlar yorumları

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede, en geç 72 saat içinde alınmalıdır. Daha önce alınmışsa, tekrar verimliliği azalabilir. Ertesi gün hapı reçetesiz olarak eczanelerden veya internet üzerinden satın alınabilir.

Ertesi gün hapı genellikle tek doz olarak kullanılır. İçindeki hormonlar sayesinde, hapın alınması gereken zamandan önce alınması durumunda da gebeliği önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, erken alınması hapın etkinliğini artırsa da yan etkilerini de artırabilir.

Ertesi Gün Hapı Fiyatı 2024 Ne Kadar?

Ertesi gün hapı fiyatı 2024 senesinde aşağıdaki tablodaki gibidir. Marka marka 1 tablet fiyatını sizler için derledik. Ertesi gün haplarının fiyatları düzenli olarak değişmektedir. Bu sebepten ötürü en güncel fiyatlara eczacınızdan ulaşabilirsiniz.

Ertesi Gün HapıFiyatı
💊Ella 30 mg 1 tablet fiyatı314 TL✔️
💊Ertes72 1,5 mg 1 tablet fiyatı265 TL✔️
💊Norlevo 1,5 mg 1 tablet fiyatı265 TL✔️
💊Postpill One 1,5 mg 1 tablet fiyatı265 TL✔️
Ertesi Gün Hapı Fiyatları

İlgili fiyatlar enflasyon ve benzeri durumlardan etkilendiği için fiyatları ilerleyen dönemde artış gösterebilir. Bu sebepten ötürü ilgili içeriğimizdeki fiyatları da güncelliyor olacağız.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün hapı zararları ve yan etkileri kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle adet düzensizliği başta olmak üzere pek çok yan etkisi 3 gün boyunca görülebilmektedir. 3 günü aşan etkilerde ise doktora gitmeniz önerilir. Ertesi gün hapının diğer zararları ise şu şekildedir:

 1. Mide bulantısı, kusma veya hazımsızlık
 2. Baş ağrısı
 3. Karın ağrısı
 4. Yorgunluk
 5. Adet kanamasında değişiklikler
 6. Memelerde hassasiyet
 7. Baş dönmesi
Ertesi Gün Hapları

Bununla birlikte, ertesi gün hapı kullanımı, çok nadir durumlarda ciddi yan etkilere de neden olabilir. Örneğin, kan pıhtılaşması, karaciğer hastalığı veya bazı kanser türleri olan kadınlar için önerilmez. Ayrıca, hamile olmayan kadınlar tarafından kullanıldığında gebelik riski ortadan kalkmaz ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz.

Aynı zamanda ertesi gün hapı kullananların yorumları bölümündeki kişilerin yorumlarından da bu ilacın etkilerine dair ekstra bir fikir edinebilirsiniz.

Bir sonraki içeriğimiz: Fantezi Yapmak Dinen Caiz mi?

Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları Neler?

Sizler için ertesi gün hapı kullananların yorumları nelerdir tek tek önemli olanları inceledik ve listeledik. İlgili yorumlardan ve görüşlerden faydalanarak ilaç hakkında bir miktar daha bilgi sahibi olabilir, içinizi rahatlatabilirsiniz. 🙂

 • Merve: “ben aldım bir kere norlevo yu. hiç yan etki yapmadı bana sadece bi kaç gün sonra az bişey kanamam oldu adet gibi sonra geçti.”
 • Pelin: “bende içmiştim norlevo 2 defa ama düzeni bozuyor kanama yapıyor baya baya”
 • Anonim: “haplara güvenmeyin bazen tutmuyor”
 • Asya: “Ne olursa olsun bu ilacı kullanmayı alışkanlık haline getirmeyin”

Ertesi gün hapı kullananların yorumları bu şekildeydi. Eğer sizde bu hapı kullandıysanız yada kullanmayı düşünüyorsanız yorumlarda görüşlerinizi belirtirseniz sizi de içeriğimize eklemek isteriz.

Ertesi gün hapı kullanıcıları, ilacın etkililiği ve yan etkileri hakkında farklı deneyimler yaşarlar. Bazıları, ilacın etkili olduğunu ve herhangi bir yan etki yaşamadıklarını belirtirken, diğerleri bulantı, baş ağrısı ve karın ağrısı gibi yan etkiler yaşadıklarını bildirirler. Ayrıca, bazı kadınlar, ertesi gün hapının adet döngülerini etkilediğini ve adet düzensizliğine neden olduğunu bildirmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde ziyaretçilerimizin ertesi gün hapı ile alakalı sormuş oldukları diğer soruların cevaplarını derledik sizler için.

Ertesi gün hapı ne kadar sürede vücuttan atılır?

Ertesi gün hapı 3 saat içinde kusulursa vücuttan atıldığı anlamına gelir ve kişiye herhangi bir koruma sağlamaz.

Ertesi gün hapı içildiğinde ne olur?

Ertesi gün hapı içildikten sonra 3 güne kadar yan etkileri görülebilmektedir. Temelde en büyük sorun olarak adet düzensizliği ile karşımıza çıkar.

Hangi ertesi gün hapı almalıyım?

Ertesi gün hapları arasında en popüler olanları Ertes yada Ella’dır. Gene de eczacınıza veya doktorunuza sorarak bir fikir almanız en sağlıklısı olacaktır.

Sonuç

Bu içeriğimizde sizlere ertesi gün hapı nedir, ertesi gün hapı kullananların yorumları, zararları, isimleri ve benzeri konularda bilgiler aktardık.

5/5 - (3 votes)

Karadut, kullanıcılarına SEO, teknoloji ve trend konularda bilgiler sunmayı hedefleyen ve uzun süredir içerik üreticiliği yapan toplu bir ekipten oluşur. Üretilen içeriklerin tamamı özgün ve kullanıcı odaklıdır.

Yorum yapın

1