Addon Ne Demek?

Günümüzde pek çok farklı sektörde ve özellikle yazılım & iş camiasında sıkça duyduğumuz addon ne demek, nerelerde hangi anlamlarda kullanılıyor bunlara değiniyor olacağız.

Addon Anlamı Nedir?

Addon kısaca eklenti olarak tabir edilir. Bununla beraber genişleme paketi tarzında ekstra paketlerden bahsederken de addon yada çoğul olması durumunda addons şeklinde bir terim kullanabiliriz.

Addon eklenti haricinde Google Çeviri’ye göre “ayrıyeten” anlamı da taşımaktadır.

Addon Terimi Nerelerde Kullanılır?

Addon ne demek sorusunu cevapladığımıza göre artık bu terimin nerelerde kullanıldığına da değinebiliriz. Günümüzde pek çok yerde kullandığımız bu terim en çok karşımıza şuralarda çıkmakta:

  • Oyunlar
  • Yazılımlar
  • Wordpress Eklentileri
  • İş dünyası

Örneğin Wordpress tabanlı web sitelerinde sitelerimize ekstra özellikler eklemek için addons yani eklentilerden faydalanırız. Yazılım dünyasında ise kullandığımız yazılım dillerine ekstra eklentilere başvurabiliriz.

Şu içeriklere göz atmak isteyebilirsiniz: Tıkla gör

Addon Örnekleri

Web tarayıcılarında çeşitli eklentiler bulunabilir, örneğin:

  • Adblock: Reklamları bloke eden bir eklenti
  • Grammarly: İngilizce yazıların dil hatalarını düzelten bir eklenti
  • Hootsuite: Sosyal medya yönetimi için kullanılan bir eklenti
  • Pocket: İnternet üzerinden okumaya ayırdığınız makaleleri, videoları veya diğer içerikleri bir araya toplayan bir eklenti

Bu örnekler sadece web tarayıcılarına özel olarak önerilen eklentilerdir. Özellikle masaüstü uygulamalarında da benzer şekilde eklentiler bulunur. Örneğin, bir fotoğraf düzenleme uygulamasına eklenen bir eklenti, fotoğrafları düzenleme özelliklerini genişletebilir.

Sonuç

Bu içeriğimizde sizlere addon ne demek sorusunu ve bu terimin nerelerde kullanıldığına dair kısa bir hap bilgi sunmayı hedefledik. Umuyoruz ilginizi çeken güzel bir içerik sunabilmişizdir. 🙂

5/5 - (2 votes)

Karadut, kullanıcılarına SEO, teknoloji ve trend konularda bilgiler sunmayı hedefleyen ve uzun süredir içerik üreticiliği yapan toplu bir ekipten oluşur. Üretilen içeriklerin tamamı özgün ve kullanıcı odaklıdır.

Yorum yapın